7 pierwszych kroków SEO dla Twojej nowej strony.

Zaprojektowałeś i wykonałeś, swoja nową stronę internetową.  Jesteś z siebie dumny. Próbujesz jednak znaleźć swoje nowe dzieło w Internecie, wpisujesz słowa kluczowe związane z Twoja stroną i firmą i …….nie znajdujesz swojej nowej witryny. Jesteś zdziwiony, nie rozumiesz dlaczego?  Odpowiedź na to pytanie jest prosta – projektując i wykonując stronę zapomniałeś  o wyszukiwarkach – aplikacjach przeszukujących Internet i pomagających znaleźć właściwe informacje. Po prostu zapomniałeś o SEO.

SEO (Search engine optimization)  to przygotowanie (optymalizowanie) strony pod kątem wyszukiwarek.  Czynności wchodzące obejmują szereg działań, na różnych płaszczyznach, co sprawia wrażenie, że są one trudne i skomplikowane. Wrażenie takie starają się potęgować także firmy zawodowo zajmujące się SEO. Istnieje jednak kilka prostych czynności, które sprawią, że  Twoja strona zaistniej w wirtualnym świecie. Spróbuj sam.

1 Indeksowanie

Indeksowanie to proces wyszukiwania i zapisywania stron przez wyszukiwarkę w swoich zasobach. Proces ten jest z reguły automatyczny, zdarzyć się jednak może, że wyszukiwarki ominęły Twoja stronę. Oprócz przypadku, powodem może być Twoja nieuwaga. Większość platform służących do tworzenia stron internetowych z słynnym WordPress na czele, posiada opcję blokowania indeksowania przez wyszukiwarki. Jest to przydatne w trakcie pracy nad stroną. Wgrywamy np. pewne informacje bazowe, a dopiero z nich Tworzymy ostateczna treść strony. Nie chcemy aby wyszukiwarki znalazły ta treść i dlatego blokujemy indeksowanie. Sprawdź więc czy twoja strona nie ma zablokowanej tej opcji. Jeśli wszystko jest ok to czekaj aż wyszukiwarki znajda Twoją stronę. Możesz też przyspieszyć ten proces zgłaszając stronę do np. największej na naszym rynku wyszukiwarki Google (ok 80 % wyszukiwani na rynku Polskim)

2. Dodaj stronę do Google Search Console

Aplikacja ta posiada szereg narzędzi ułatwiających przesyłanie treści do wyszukiwarki Google, oraz pozwalających na ich monitorowanie i sprawdzanie poprawności konfiguracji strony. Na początek sprawdzisz w niej czy twoja strona jest zaindeksowana, a jeśli nie jest to poprosisz Google o ekspresową indeksację. W aplikacji wykonywać tez będziesz szereg innych czynności opisanych w następnych punktach.

3. Prześlij mapę strony

Mapa witryny to plik w Twojej witrynie, który informuje wyszukiwarki o nowych lub zmienionych stronach w Twojej witrynie. Korzystając z narzędzia Google Search Console dodaj ścieżkę gdzie plik znajduje się w Twojej witrynie. Z reguły ścieżka do pliku ma postać np. dla naszego blogu https://kik-blog.pl/sitemap.xml . Czasami plik ma trochę inna nazwę np. wp-sitemap.xml

4. Adres URL

Sprawdź ja wyświetla się Twoja strona w wyszukiwarce . Czy adres do podstron ma jasna formę https://kik-blog.pl/czy-seo-ma-wplyw-na-cene-klikniecia-reklam-google-ads/ informująca już w tytule wyszukiwarkę i użytkowników co zawiera Twoja strona, czy tez format zawiera niezrozumiały ciąg liter i cyfr np. https://kik-blog.pl/?p=1610 . Popraw na właściwy styl pokazywania nazwy strony.

5. Tytuły stron, opisy, słowa kluczowe

Sprawdź jakie tytuły stron ( umieszczone w nagłówkach H1 ) widzą wyszukiwarki. Zmień jeśli sa zbyt długie lub nie dotyczą tematyki strony. Podobnie sprawdź opisy stron, oraz słowa kluczowe. Zadbaj aby w tekście strony znalazła się odpowiednia ilość słów kluczowych , tych które wskazujesz jako istotne. Możesz to zrobić ręcznie lub w WordPress skorzystać z licznych wtyczek.

6. Optymalizacja zdjęć

Zdjęcia maja główny wpływ na szybkość pokazywania naszej strony. Zadbaj aby były zamieszczone w najnowszych „lekkich” standardach, lub umieść na stronie narzędzie konwertujące je w „locie” do tych standardów. Zadbaj o opisy zdjęć. Powinny  pokazywać treść zdjęć i odnosić się bezpośrednio lub pośrednio do treści strony.

7. Optymalizacja na smartfony.

Sprawdź jak pokazuje się Twoja strona na smartfonach i tabletach. W niektórych branżach nawet do 80 % ruchu może być generowane na tych urządzeniach. Sprawdź czasy wyświetlania stron na tych urządzeniach np. narzędziem np. darmowym narzędziem oferowanym przez firmę Google https://pagespeed.web.dev/ . Popraw stronę wg wskazań tej aplikacji.

Leave a Comment